Часопіс «Пытанні філасофіі і псіхалогіі»

15 кастрычніка калекцыя музея папоўнілася часопісам «Пытанні філасофіі і псіхалогіі»

Часопіс «Пытанні філасофіі і псіхалогіі»Пытанні філасофіі і псіхалогіі – часопіс, які выдаваўся ў Расійскай Імперыі з лістапада 1889 да 1917 года пры Маскоўскім псіхалагічным таварыстве. Натхняльнікам стварэння і першым галоўным рэдактарам часопіса быў М.Я.Грот.

Змест часопіса складалі артыкулы па этыцы, гнасеалогіі і іншых філасофскіх пытаннях, а таксама артыкулы па псіхалогіі, у тым ліку эксперыментальнай.

Часопіс «Пытанні філасофіі і псіхалогіі»Неўзабаве пасля свайго з’яўлення «Пытанні філасофіі і псіхалогіі» сталі найбуйнейшым рускім філасофскім часопісам XIX – пачатку XX стст.

З’яўляючыся навуковым выданнем, «Пытанні філасофіі і псіхалогіі» пры гэтым звярталіся да шырокіх колаў адукаванай публікі і імкнуліся разглядаць спецыяльныя філасофскія пытанні ў іх узаемасувязі з грамадскімі з’явамі.

М.Я. Грот пісаў пра свой часопіс: «але мы жадалі б, разам з тым, каб яго змест быў зразумелым і цікавым для ўсіх адукаваных рускіх людзей, якія чыталі хоць якія-небудзь філасофскія і навуковыя сачыненні і здольных разважаць пра тыя вечныя пытанні, якія спрадвеку хвалююць чалавечы дух Часопіс «Пытанні філасофіі і псіхалогіі»і ўзбуджаюць і сярод вялікай інтэлігентнай публікі гарачыя спрэчкі і жывы аб’ём меркаванняў».

Часопіс выходзіў з перыядычнасцю 4-6 раз у год. Ужо ў першы год свайго існавання часопіс меў да 1600 падпісчыкаў. Колькасць падпісчыкаў часопіса расло і ў 1893 годзе пераваліла за 2000. Пасля 1893 года, на які прыйшоўся пік папулярнасці часопіса, наклады некалькі зніжаюцца. Так, у 1895 годзе наклад часопіса складаў 1560 асобнікаў. У далейшым колькасць падпісчыкаў стабілізавалася на ўзроўні 1100 асобнікаў.

Наша музейная калекцыя папоўнілася як арыгінальнымі выданнямі, так і іх алічбаванымі версіямі, з якімі наведвальнікі музея маюць магчымасць больш дэталева пазнаёміцца праз электронныя сродкі навучання.